anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Pytania przed zakupem

profile.country.en_GB.title
wxxp1984
Początkujący

Pytania przed zakupem

Witam
Chcę kupić pierwszą lustrzankę, przede wszystkim zależy mi na ładnej jakości zdjęć (do tej pory miałem do czynienia tylko z kompaktami) i na niezawodności sprzętu. Jestem amatorem i tak naprawdę zaczynam swoją przygodę z fotografią w związku z tym ciężko mi wybrać aparat odpowiedni dla siebie.
Zastanawiam się nad następującymi modelami: :c56 290 (~1200zł), :c56 390 (~1600zł) i :c56 450 (~1700zł) - ceny podane z kartą pamięci 8GB, osobiście chciałbym przeznaczyć na aparat tak do 1500zł ale jak warto to dołożę te 200zł.
Przed napisaniem tego postu poczytałem trochę na innych forach gdzie są bardzo rozbieżne opinie na temat aparatów firmy Sony, stąd następne pytania:
1. Czy to prawda że ww. aparatów nie można używać podczas brzydkiej pogodny, w mgle, w wilgotnym lesie - przeczytałem wiele opinii, że ze względu na bardzo nieszczelny korpus są z nimi problemy - lustro paruje (proszę o wypowiedz użytkowników - z założenia będę aparatu używał wszędzie: w domu i na stoku narciarskim);
2. interesuje mnie też macro fotografia czy w związku z tym na standardowym obiektywie będę mógł zrobić w miarę dobre zdjęcia czy będę musiał od razu kupić jakiś profesjonalny do macro?
Proszę o odpowiedzi na moje pytania, oraz o podpowiedz w wyborze pierwszego sprzętu.
Z góry dziękuję,
Wojtek

11 ODPOW. 11
profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

:c37

wxxp napisał(a):


Zastanawiam się nad następującymi modelami: :c56 290 (~1200zł), :c56 390 (~1600zł) i :c56 450 (~1700zł)


a290 nie ma LiveView, czyli podglądu na żywo na ekranie LCD
a390 ma LV i odchylany ekran
a450 nie ma LV z szybkim AF oraz odchylanym ekranem, ale jest funkcja MFcheckLV, która świetnie się sprawdza jeśli ktoś fotografuje ze statywu

a290 i a390 mają matrycę CCD, która świetne efekty daje na iso100-200, zaś a450 ma matrycę, która (nie ma iso100 :P ) lepiej sobie radzi na wyższych czułościach niż modele wcześniej wymienione

do a450 możesz dokupić grip

generalnie ja na start brałbym a450. Dlaczego? Bo to dobry aparat dla ambitnego amatora. Zaś a290/390 - to świetny sprzęt dla tych, którzy po prostu chcą mieć lustrzankę, ale niekoniecznie chcą piąć się w górę. Entry Level.




wxxp napisał(a):


1. Czy to prawda że ww. aparatów nie można używać podczas brzydkiej pogodny, w mgle, w wilgotnym lesie - przeczytałem wiele opinii, że ze względu na bardzo nieszczelny korpus są z nimi problemy - lustro paruje (proszę o wypowiedz użytkowników - z założenia będę aparatu używał wszędzie: w domu i na stoku narciarskim);


Lustro paruje ? Śmieszne :smileymrgreen:
nie - lustro nie paruje. Używałem a200/a300/a550 (czyli modele podobne klasą i rozwiązaniami) i problemów z foceniem na stoku, w lesie, o wschodzie słońca - nie było

Swoją drogą jest jakiś taki "efekt" (który ma swoją nazwę, ale ja fizyki jestem ciemny 8-) ), że jeśli będziesz długo na mrozie i wejdziesz do bardzo mocno nagrzanego miejsca to optyka (obiektyw i wizjer) Ci zaparują - taki sam efekt dzieje się z okularami :c20
Na to nie ma rady. Tzn. nie ma aparatu, który tak nie zrobi - nawet te uszczelnione (wiem bo mam a850). Z trzeba walczyć wkładając aparat do torby przed wejściem. Są jakieś artykuły (takie kuleczki silikonowe :smileymrgreen: ), które pomagają we wchłanianiu wilgoci.....

Generalnie w sieci można poczytać różne opinie. Szkoda, że większość opinii w internecie opiera się na domysłach, na nienawiści do SONY ( http://img399.imageshack.us/img399/6227/doh4773549sc5.gif ). Szkoda, że mniej jest racjonalnych wypowiedzi osób, które mają ten sprzęt :D


wxxp napisał(a):


2. interesuje mnie też macro fotografia czy w związku z tym na standardowym obiektywie będę mógł zrobić w miarę dobre zdjęcia czy będę musiał od razu kupić jakiś profesjonalny do macro?


Standardowym obiektywem nie zrobisz dobrych zdjęć macro, bo skala odwzorowania jest "kiepska". Lustrzanka to taki twór, który daje duże możliwości poprzez wymienną optykę. Jedni fotografują sport, inni macro. Dla każdego jest obiektyw. Można się wspomagać pierścieniami itd. ale na temat macro było już wielokrotnie:
http://www.forum.sony.pl/viewtopic.php?f=78&t=5398
http://www.forum.sony.pl/viewtopic.php?f=79&t=4816
http://www.forum.sony.pl/viewtopic.php?f=78&t=4514
http://www.forum.sony.pl/viewtopic.php?f=78&t=4876
http://www.forum.sony.pl/viewtopic.php?p=140088#p140088
http://www.forum.sony.pl/viewtopic.php?f=187&t=5792
http://www.forum.sony.pl/viewtopic.php?f=79&t=5805


pozdrawiam,
kris

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.en_GB.title
wxxp1984
Początkujący

Dziękuję za szybką odpowiedz :)

kris napisał(a):


a290 i a390 mają matrycę CCD, która świetne efekty daje na iso100-200, zaś a450 ma matrycę, która (nie ma iso100 :P ) lepiej sobie radzi na wyższych czułościach niż modele wcześniej wymienione do a450 możesz dokupić grip
generalnie ja na start brałbym a450. Dlaczego? Bo to dobry aparat dla ambitnego amatora. Zaś a290/390 - to świetny sprzęt dla tych, którzy po prostu chcą mieć lustrzankę, ale niekoniecznie chcą piąć się w górę. Entry Level.


Z tego co mi wiadomo im mniejsze ISO tym mniejsze "szumy" na zdjęciu. Czy to oznacza że a450 przy większym ISO robi podobnej jakości zdjęcia do tych które zrobić można a290/a390 na mniejszym ISO?
Jeżeli chodzi o standardowy obiektyw 18-55mm to jakie jest jego główne zastosowanie? Rozważam teraz zakup samego korpus ua450 i do tego obiektyw macro. Z tym że np. na stoku czy w domu taki obiektyw prawdopodobnie nie spełni moich oczekiwań wiec nie wiem czy to ma sens. Domyślam się że w przyszłości kupię sobie dodatkowe obiektywy ale teraz nie chciałbym generować kosztów bez których mogę żyć :)

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

wxxp napisał(a):


Z tego co mi wiadomo im mniejsze ISO tym mniejsze "szumy" na zdjęciu. Czy to oznacza że a450 przy większym ISO robi podobnej jakości zdjęcia do tych które zrobić można a290/a390 na mniejszym ISO?

Przecież właśnie to napisałem wyżej :c20
porównanie obu matryc na:
iso 800
iso 3200

pełne zdjęcia:
a290 iso 800
a550 (ta sama matyca co a450) iso 800


wxxp napisał(a):


Jeżeli chodzi o standardowy obiektyw 18-55mm to jakie jest jego główne zastosowanie? Rozważam teraz zakup samego korpus ua450 i do tego obiektyw macro. Z tym że np. na stoku czy w domu taki obiektyw prawdopodobnie nie spełni moich oczekiwań wiec nie wiem czy to ma sens. Domyślam się że w przyszłości kupię sobie dodatkowe obiektywy ale teraz nie chciałbym generować kosztów bez których mogę żyć :)


Jakie główne zastosowanie? Standardowy zoom. Wiele ludzi korzysta z niego non stop.
Może pomyśl o takim (wiem, że większy wydatek ale warto!):
- a450 w zestawie z 18-55 i 55-200 (tzw. double kit)
- pierścienie macro (koszt max 50pln) - nie będziesz miał AF (ale kto używa AF przy macro ? ), ale będziesz mógł mieć namiastkę obiektywu macro :c20

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
Rodzyn104
Nowicjusz

kris napisał(a):



wxxp napisał(a):


1. Czy to prawda że ww. aparatów nie można używać podczas brzydkiej pogodny, w mgle, w wilgotnym lesie - przeczytałem wiele opinii, że ze względu na bardzo nieszczelny korpus są z nimi problemy - lustro paruje (proszę o wypowiedz użytkowników - z założenia będę aparatu używał wszędzie: w domu i na stoku narciarskim);


Lustro paruje ? Śmieszne :nauseated_face:
nie - lustro nie paruje. Używałem a200/a300/a550 (czyli modele podobne klasą i rozwiązaniami) i problemów z foceniem na stoku, w lesie, o wschodzie słońca - nie było

Swoją drogą jest jakiś taki "efekt" (który ma swoją nazwę, ale ja fizyki jestem ciemny 8-) ), że jeśli będziesz długo na mrozie i wejdziesz do bardzo mocno nagrzanego miejsca to optyka (obiektyw i wizjer) Ci zaparują - taki sam efekt dzieje się z okularami :c20
Na to nie ma rady. Tzn. nie ma aparatu, który tak nie zrobi - nawet te uszczelnione (wiem bo mam a850). Z trzeba walczyć wkładając aparat do torby przed wejściem. Są jakieś artykuły (takie kuleczki silikonowe :nauseated_face: ), które pomagają we wchłanianiu wilgoci.....


ostatnio byłem w Dreźnie chyba z minus 17 na dworze no i potem wszedłem do muzeum +18/19 wizjer mi nie zaparował a przednia soczewka obiektywu tylko wtedy jeśli wchodziłem z dekielkiem co do robienia zdjęć na stokach to nie miałem problemów. Jak byłem we Włoszech na Capri to tak lało, że 7m kałuże robiły się w 2 min. ze względu na widoki robiłem zdjęcia i jedyne co musiałem robić to przecierać p. soczewkę w obiektywie. Aparatu nic się nie stało.Robiąc zdjęcia we mgle na Wezuwiuszu też się nic nie stało.
Ja bym na twoim miejscu dozbierał i kupił a500 body i sigma 18-200( nie mam czasu na zmianę) jeśli ty masz czas na zmianę obiektywów to wybrałbym a500 + 18-55 i 55-200.
no i jeszcze do 55-200 dokupiłbym zestaw soczewek makro.

profile.country.en_GB.title
wxxp1984
Początkujący

Te zdjęcia mnie przekonały :)
Dziękuję za wypowiedzi,
Na razie kupię :c56 450 + 18-55 + pierścienie macro, w przyszłości jakiś obiektyw ale to jak uzbieram trochę pieniędzy to będę się pytał konkretnie co mogę kupić.
Dziękuję za pomoc, pozdrawiam!

profile.country.PL.title
Rodzyn104
Nowicjusz

dopłać 200zł i kup sobie :c56 500 z 18-55, bo lv się przydaje.Przed zakupem mojej :c56 też się zastanawiałem czy wybrać z lv czy bez. Wybrałem z i się opłaciło.

profile.country.pl_PL.title
kuraq.
Poszukiwacz

Zależy komu, ja np. lv mało użwyam i z perspektywy czasu wolałbym mieć te kilka stówek na szkła niż mieć lv:P
Zwłaszcza, ze a450 jest wyposażona w lepszą matrycę.

profile.country.en_GB.title
wxxp1984
Początkujący

Dziękuję wszystkim za pomoc w wyborze, kupiłem :c56 450
A to jedno z moich pierwszych zdjęć:
http://upload.fototube.pl/pics/2010/12/15/org/1d9601eee74c2246164eb55ee39a56f9.jpg
Pozdrawiam!

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

wxxp napisał(a):

jedno z moich pierwszych zdjęć

Jak na początek, całkiem udane :smileythumbsup:
Kolejne zdjęcia już w Twojej galerii wkrótce zobaczymy?

------------------------------
fotoamator