anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sony Alpha 200 - problem

profile.country.pl_PL.title
zappek
Początkujący

Sony Alpha 200 - problem

Witam. Od pewnego czasu mam problem ze swoją lustrzanką.

Temat był chyba już poruszany na forum, ale przedstawię to co u mnie jest nie tak.

Po 1. przy włączaniu zdarza się, że terkotanie słychać przez 2-3s (zawsze było max 1s). Jednak nie zawsze tak jest.
Po 2. zdjęcia wychodzą przesunięte lekko w dół.

Aparatu nie upuściłem, nie miał żadnych uderzeń, nie zawilgotniał (praktycznie cały czas znajduje się w pomieszczeniu). Gwarancja niestety minęła. Co to może być? Jak to naprawić? Problem pojawia się zarówno z włączoną jak i wyłączoną stabilizacją.

39 ODPOW. 39
profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

Broda90 napisał(a):

jaki najlepszy do każdego rodzaju zdjęć?


w zasadzie nie ma takich :smileymrgreen:
poszukaj sobie SAL16-105 a będziesz bardzo zadowolony

Broda90
Początkujący

Żeby tylko takie szkło było troszkę tańsze :) jako student nie stać mnie na takie szkło dlatego kupiłem a200 bo trafiła mi się promocja :)

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Broda90 napisał(a):

a jeżeli piszemy o obiektywach to jaki najlepszy do każdego rodzaju zdjęć? :)



Stare przysłowie pszczół mówi :c20 : jeżeli coś jest do wszystkiego to jest do niczego.
Nie ma obiektywu najlepszego do każdego rodzaju zdjęć. Do zdjęć krajobrazowych przydadzą się obiektywy szerokokątne jak i teleobiektywy, nie muszą być super jasne i zapewniać super szybkiego autofokusa bo i tak w większości się je przymyka dla uzyskania większej głębi ostrości a obiekty są najczęściej nieruchome. Do zdjęć sportowych natomiast potrzebny jest szybki AF i jasne szkło bo często stosuje się krótkie czasy (możliwe tylko do osiągnięcia przy otwartej przysłonie) no i w halach brak wystarczającej ilości światła. Do tego najczęściej używa się teleobiektywów gdyż fotograf znajduje się w pewnej odległości od areny wydarzeń. Podobne potrzeby są przy fotografii dzikich zwierząt. W reporterce natomiast jasny, mały, lekki obiektyw o zakresie ogniskowych od szerokokątnego to krótkiego teleobiektywu. Znowu do makro potrzebny jest obiektyw dający skalę odwzorowania 1:1. Inne rodzaje zdjęć wymuszają inne potrzeby. Nie znam obiektywu (bo chyba nie ma takiego), który łączyłby te wszystkie potrzeby w jednej obudowie.

Broda90 napisał(a):

Żeby tylko takie szkło było troszkę tańsze :) jako student nie stać mnie na takie szkło dlatego kupiłem a200 bo trafiła mi się promocja :)



Nie wiem jaką kwotę możesz wydać ale może zakup dwóch kitów (18-55 i 50-200) będzie dobrym rozwiązaniem dla Ciebie.

Broda90
Początkujący

Zależy mi również na jasnych zdjęciach bo na kitowym obiektywie nie zawsze w ciemnych pomieszczeniach sobie radziłem...;/ Przepraszam ze pisze tutaj ale nie chce otwierać nowego tematu:)

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Broda90 napisał(a):

Zależy mi również na jasnych zdjęciach

Zdefiniuj może pojęcie "jasne zdjęcie". Zdjęcie powinno być przede wszystkim poprawnie naświetlone (ani jasne, ani ciemne; pomijając specyficzne techniki typu low-key lub high-key).

Broda90 napisał(a):

nie zawsze w ciemnych pomieszczeniach sobie radziłem

Do fotografii jest potrzebne światło - bez tego, ani rusz.
Jasny obiektyw, fajna rzecz, ale jak się nie ma co się lubi, trzeba się posługiwać tym, co się ma. I też się da, nawet w słabo oświetlonych miejscach. Kwestia techniki.

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Broda90 napisał(a):

Zależy mi również na jasnych zdjęciach bo na kitowym obiektywie nie zawsze w ciemnych pomieszczeniach sobie radziłem...;/ Przepraszam ze pisze tutaj ale nie chce otwierać nowego tematu:)



Domyślam się, że chodzi Ci o niedoświetlone zdjęcia.
Jeżeli pracujesz na trybach automatycznych lub półautomatycznych to aparat dobiera parametry na podstawie zmierzonego światła przez światłomierz. Ale za pomocą korekcji ekspozycji lub blokowania ekspozycji możesz wpływać na to, jak aparat ma naświetlać daną scenę. Oczywiście problemem przy ciemnym obiektywie będzie nadmierne wydłużenie czasu lu podniesienie czułości ISO do nieakceptowanej przez nas wartości ale, niestety, ciemny obiektyw ma to ograniczenie, że nie można bardziej otworzyć przysłony. Tak jak napisał Tadeusz fotografia to malowanie światłem więc światło jest konieczne. Ale zawsze można jakoś sobie radzić czy to poprzez stosowanie statywu (lub jakiejkolwiek podpórki - najczęściej stosowaną jest woreczek z drobnym grochem kładziony na murku, stole, krześle i na nim aparat) przy fotografowaniu scen statycznych czy też poprzez zastosowanie lamp błyskowych.

Broda90
Początkujący

Właśnie chodzi mi o to, żeby te czasy naświetlania skrócić jak się da:)

Naprawiłem swój stary obiektyw:) Zapłaciłem za wymianę części i robociznę 150 zł. Fakt, że naprawiał mi to znajomy, ale część włożył oryginalną na, którą mam pół roku gwarancję:)

Jestem "świeży" na tym forum i w fotografii możecie mi wskazać miejsce gdzie dowiem się takich cennych uwag jakie otrzymałem tutaj w tym temacie??:)

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Broda90 napisał(a):


Jestem "świeży" na tym forum i w fotografii możecie mi wskazać miejsce gdzie dowiem się takich cennych uwag jakie otrzymałem tutaj w tym temacie??:)



Jeżeli interesują Cię jakieś konkretne sprawy to pytaj na forum. Jest tu wielu doświadczonych użyszkodników, którzy na pewno chętnie odpowiedzą i wesprą Cię.
Co do czytelnictwa to polecam wątki w dziale ABC fotografowania, a w tym wątku jest wymienionych dużo stron z poradnikami w sieci. Był gdzieś jeszcze wątek z książkami ale mi umknął.
http://www.forum.sony.pl/viewtopic.php?f=200&t=6667&p=144696&hilit=ksi%C4%85%C5%BCki+o+fotografii#p144696 o, tu jest trochę książek wymienionych, http://www.forum.sony.pl/viewtopic.php?f=189&t=1039&p=13685&hilit=ksi%C4%85%C5%BCki+o+fotografii#p13... i tu.

ghosti
Początkujący

Moja Alpha A200 ma bardzo podobny problem do Broda90. Dokładnie taki sam dźwięk jak na filmie z Youtube jest słyszalny przy włączaniu, wyłączaniu aparatu oraz przy zmianie ustawienia z MF na AF. W drugą stronę tj. z AF na MF tego dźwięku nie ma. Jeśli zostawię MF i wybiorę program P albo M, to taki dźwięk przy włączeniu aparatu występuje, ale przy wyłączeniu nie.

Zdjęcia robię w trybie automatycznym. System stabilizacji działa chyba okej, bo skala Super SteadyShoot spada do 1 kreski. Kontrolka o drganiach aparatu zawsze jest widoczna. Nie pamiętam czy tak było zawsze. Nie zauważyłem, żeby zdjęcia były przesunięte. Aparat po włączeniu ma jednak czasem problem z ustawieniem odpowiedniej ostrości, czasem wyda terkot.

Czy to obiektyw?

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

ghosti napisał(a):

Czy to obiektyw?


Tak, to obiektyw.

Koszt naprawy przewyższa zakup nówki 18-55 na portalach aukcyjnych.