anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Stabilizacja optyczna

profile.country.PL.title
Rutek68
Doradca

Stabilizacja optyczna

Moje pytanie wiąże się ze stabilizacją . Większość naszych body (moje 330) ma stabilizacje w korpusie, ale od niedawna używam obiektywu Sigma 55-200 IS HSM który również posiada własna stabilizację optyczną , I tu moje pytanko ? Czy używać tej w korpusie, w obiektywie, czy obu razem . Macie jakieś doświadczenia w tym temacie, czy lepiej ocenić samemu podczas prób.

Sony 77 ob.28/2,8; 50-200/4-5,6; 35/1,8; 50/1.7; 135/2,8
15 ODPOW. 15
profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Rutek68 napisał(a):

Macie jakieś doświadczenia w tym temacie, czy lepiej ocenić samemu podczas prób.


z informacji, jakie posiadam to nie jest zaleca używanie obu jednocześnie, bo to coś niczym dwoje pijaków idących razem - masakra :P

A która lepsza ? Chyba lepiej samemu ocenić :D

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
Rutek68
Doradca

piotruso napisał(a):

robson1966 napisał(a):

...sigma 70 300 DG...ale stabilizacja jest ponoć wbudowana w korpus więc powinna być możliwość włączenia lub wyłączania......a niema



A z innym obiektywem próbowałeś (np. kitowym)? Tak już się dopytuję nie wiedząc tak naprawdę czego szukać. Prawdopodobnie to Tadeusz ma rację i ekspertyza serwisowa, ewentualna naprawa zakończą Twoje kłopoty.
A dlaczego zapytałem o obiektyw i jego stabilizację? Ponieważ są obiektywy ze stabilizacją do "naszego" systemu a praca obu stabilizacji (w korpusie i w obiektywie) da gorsze rezultaty niż praca bez stabilizacji. Więc jedną trzeba wyłączyć. I wpadłem na szatański pomysł, że może ktoś już się zabezpieczył przed korzystaniem z dwóch stabilizacji i uniemożliwia włączenie jednej z nich :) . A może obiektyw Sigmy (a właściwie jego elektronika) w jakiś sposób utrudnia/uniemożliwia prawidłową pracę body? Stąd moje poszukiwania i prośby o sprawdzenie wszystkiego ze wszystkim i w każdym trybie.
Spróbuj jeszcze zrobić reset ustawień aparatu z poziomu menu. Wyłącz jeszcze aparat i wyjmij baterię na 15 minut. Może to pomoże.



Temat trochę się pokrywa z wcześniejszym cytat
ale ja u siebie nie widzę żadnych problemów z wyłączenie stabilizacji w body czy w obiektywie działają razem jak i osobno

Rutek68 napisał(a):

Moje pytanie wiąże się ze stabilizacją . Większość naszych body (moje 330) ma stabilizacje w korpusie, ale od niedawna używam obiektywu Sigma 55-200 IS HSM który również posiada własna stabilizację optyczną , I tu moje pytanko ? Czy używać tej w korpusie, w obiektywie, czy obu razem . Macie jakieś doświadczenia w tym temacie, czy lepiej ocenić samemu podczas prób.



Dzięki za szybką odpowiedź - wniosek na pewno osobno tylko sprawdzić która lepsza, i tak zrobię przy pierwszej okazji, jeszcze raz dzięki Kris

Sony 77 ob.28/2,8; 50-200/4-5,6; 35/1,8; 50/1.7; 135/2,8
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Swoją drogą ciekawy mógłby być eksperyment. Np ogniskowa 100mm, czas 1/30s lub mniejszy (tryb S) i trzy zdjęcia: 2x z jedną stabilizacją i z obydwoma naraz. Ciekawe jaki byłby efekt wizualny... Chyba nic się nie uszkodzi w ten sposób?

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
Rutek68
Doradca

Będę miał chwilkę spróbuję i dam znać jakie były efekty

Sony 77 ob.28/2,8; 50-200/4-5,6; 35/1,8; 50/1.7; 135/2,8
profile.country.PL.title
Rutek68
Doradca

Mini teścik na szybo, jedna próba więc mało miarodajny ale ogólnie daje pogląd na sytuację
Parametry 1/25, F 5,6, ISO 1600, ogniskowa ok 135

Sony 77 ob.28/2,8; 50-200/4-5,6; 35/1,8; 50/1.7; 135/2,8
profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Rutek68 napisał(a):

sami ocenie jaka lepsza

wyciąganie wniosków na podstawie jednego zdjęcia to nie najlepszy pomysł. Raz Ci lepiej wyjdzie, raz gorzej ;)

Ale grunt, że się potwierdza porównanie dwóch stabilizacji do dwóch pijaków :smileymrgreen:

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Dziękuję za przeprowadzenie tego krótkiego porównania.
Widać, że włączenie obu jest szkodliwe, a która lepsza? - na podstawie tej jednej fotki - przyznaję ex aequo.

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Rutek68 napisał(a):

Będę miał chwilkę spróbuję i dam znać jakie były efekty

Rutek68 napisał(a):

Mini teścik na szybo, jedna próba więc mało miarodajny ale ogólnie daje pogląd na sytuację



Stabilizacja to chyba najtrudniejszy parametr do zbadania / porównania w warunkach domowych. Trzeba by chyba zbudować maszynę, która wprawiałaby aparat w drgania w określonych płaszczyznach i z określoną amplitudą i częstotliwością. A i tak wyniki tego testu nie miałyby żadnego odniesienia do człowieka używającego danego sprzętu. A dlaczego? Bo Ty nie jesteś w stanie zawsze w taki sam sposób trzymać aparatu i nie chodzi mi o chwyt, o sposób trzymania a o Twoje predyspozycje w danej chwili. Przecież inaczej będziesz się zachowywał przy pierwszym zdjęciu, inaczej przy 150-tym. Inaczej będzie Twój aparat leżał z obiektywem kitowym a inaczej będziesz go trzymał z 300/2,8. Inaczej podejdziesz do zdjęć "na sucho" a inaczej po piwie lub po kilku (i nie mówię, że po dwóch piwach będzie gorzej :c20 ). Więc tak naprawdę to czy stabilizacja zadziała, i w jakim stopniu, i która lepsza jest sprawą osobistą.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Piotrusiu, luzik. Nam nie chodzi o naukowe testy rodem z optycznych, tylko głównie o sprawdzenie co się dzieje po włączeniu obydwu - bo ludziska pytają i dobrze mieć empirię...
A stabilizacja jak widać jedna i druga daje radę i nie robimy tu zawodów, która "lepsza".

------------------------------
fotoamator