anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Ustawienia strefy twórczej

Misiek025
Początkujący

Ustawienia strefy twórczej

Witam.

Pewnie pytanie będzie też się tyczyć innych aparatów, ale czy w A700 macie może jakieś sprawdzone ustawienia strefy twórczej np. vivid +1 kontrast +1 ostrość itp. Na jakich ustawieniach najwięcej fotek robicie? Do tej pory bawiłem się w RAWACH, więc strefa nic nie wnosiła, ale coś leniwy się zrobiłem i wolałbym bez zbędnej obróbki robić w JPG. A ewentualnie perełki doprawić w RAWie.

34 ODPOW. 34
Misiek025
Początkujący

Lajam napisał(a):

Używaj histogramu do oceny zdjęć.



No będę musiał więcej z niego korzystać

profile.country.GB.title
Krzysztof-----
Nowicjusz

Łatwiej sprawdzić, które obszary migają. :)

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Krzysztof napisał(a):

Łatwiej sprawdzić, które obszary migają. :)


ja podczas ostatniego wypadu do Szkocji, gdzie cały czas było ostre słońce nie byłem w stanie ocenić zdjęcia na ekranie LCD, wyrobiłem sobie nawyk oglądania histogramów. Daje to wielokrotnie lepszy ogląd sytuacji. Zarówno "podświetlanie" przepałów i niedoświetleń, jak i sam przebieg/kształt histogramu :D

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
Misiek025
Początkujący

kris napisał(a):

ja podczas ostatniego wypadu do Szkocji, gdzie cały czas było ostre słońce nie byłem w stanie ocenić zdjęcia na ekranie LCD, wyrobiłem sobie nawyk oglądania histogramów. Daje to wielokrotnie lepszy ogląd sytuacji. Zarówno "podświetlanie" przepałów i niedoświetleń, jak i sam przebieg/kształt histogramu :D



Na razie stanąłem na sprawdzaniu przepałów i niedoświetleń i faktycznie różnice już odczułem podczas ostatniego spaceru z synkiem. Wróciłem do domu i nie było tak radykalnych zdjęć jak zazwyczaj bywały.
Z histogramem muszę troszkę poćwiczyć bo samego w sobie go rozumiem, ale muszę wyczuć kiedy odstępstwa od normy są pożądane i nie wpływają na jakość zdjęcia.

gierlicz-----
Początkujący

Misiek025 napisał(a):

Hej.

A mógłbyś mi pomóc z jednym problemem w użytkowaniu A700.

Zdarza mi się zdjęcia prześwietlać tzn na aparacie wydają mi się za ciemne i kolejne zdjęcia koryguje na + ekspozycją lub błyskiem. Już na samym kompie okazuje się to pierwsze jest ok a kolejne prześwietlone. Na aparacie mam ustawione maksymalne podświetlenie LCD



Właśnie dlatego Lajam podpowiadał aby jasność ustawić na -2. Mi też przepalało; po tej korekcie ilość przepałów drastycznie spadła ;)

profile.country.en_GB.title
Deviant.
Użytkownik

Mnie się wydaje,że matryca w A700 lepiej radzi sobie z przepaleniami. Więcej można wyciągnąć z RAW'a jeżeli go przepalimy (delikatnie) niż nie doświetlimy. Takie moje zdanie.

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Misiek025 napisał(a):


Z histogramem muszę troszkę poćwiczyć bo samego w sobie go rozumiem, ale muszę wyczuć kiedy odstępstwa od normy są pożądane i nie wpływają na jakość zdjęcia.


może wstępnie to pomoże: LINK, LINK
Dodam, że każda matryca ma inną dynamikę przez co z jedną można więcej zdziałać (w trudnych oświetleniowych warunkach), a z drugą mniej. Dlatego warto poświęć troszkę czasu i poznać swoją matrycę. Zrobić kilka zdjęć pod histogram i różne możliwości (przepały, niedoświetlenia itd.), a potem obrobić takiego RAWa i samemu się przekonać co można wyciągnąć z pliku o takim "przebiegu" histogramu.
Ja aktualnie mniej więcej wiem ile mogę. Czuję się teraz pewniej. Pomaga to przy fotografowaniu, a także przy selekcji.

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.en_GB.title
Deviant.
Użytkownik

Jeszcze co do histogramu - Ten w A700 nieco przekłamuje. Jeżeli pokazuje, że parametry ekspozycji jeszcze nie 'palą' kadru - to oznacza, że w rzeczywistości już masz przepalenia, a przynajmniej LR Ci je pokaże.

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Deviant napisał(a):

Jeszcze co do histogramu - Ten w A700 nieco przekłamuje. Jeżeli pokazuje, że parametry ekspozycji jeszcze nie 'palą' kadru - to oznacza, że w rzeczywistości już masz przepalenia, a przynajmniej LR Ci je pokaże.


To nie tak, że histogram przekłamuje. Ten stan mówi o niczym innym, jak o "problemie" z LR, który podciąga ekspozycję. Wrzucając do IDC jest bez zmian.

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.en_GB.title
Deviant.
Użytkownik

Bardzo możliwe. Tak czy inaczej jedyny program jaki używam to LR, więc nie mogę się wypowiedzieć jak to wygląda w innych oprogramowaniach...