anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Zapytanie o aparat NEX-5

profile.country.pl_PL.title
Aivan-----
Początkujący

Zapytanie o aparat NEX-5

Witam wszystkich

Chciałbym dowiedzieć się coś więcej o aparatach SONY :c56 NEX-5, jestem laikiem, jeśli chodzi o sprzęt fotograficzny, jak narazie mam mały aparat kompaktowy, ale chciałbym kupić teraz coś lepszego i wpadła mi w oko, SONY :c56 Nex-5, ale chciałbym zapytać się osób, które się trochę znają na fotografii, bo w Centrum SONY w Szczecinie polecają mi NEX-5 z dwoma obiektywami, chciałbym się zapytać czy to dobre rozwiązanie i czym się różnią te obiektywy i wtedy jaki obiektyw do fotografowania czego używać, aparat ten chcę kupić z zamiarem takim, że teraz z żoną wyjeżdżam na wycieczkę, drugie pytanie, to takie, czy ten aparat ma w ogóle jakiś zoom, a jak ma, to jaki, przepraszam, za takie pytania, ale to będzie mój pierwszy porządny aparat z serii :c56 . Proszę o odpowiedź i z góry bardzo dziękuję

37 ODPOW. 37
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

JerzMich napisał(a):

Lustrzanki Sony posiadające LV także nie potrafią.


Mógłbyś podać konkretny przykład obiektywu i lustrzanki Sony z LV, w którym występuje problem?

Lustrzanki Sony w trybie Live View korzystają z tradycyjnego AF, a nie detekcji kontrastu....stąd między innymi nazwa Quick AF Live View. ;)

EDIT:
Dodaję ilustrację obrazującą działanie LV w Sony

http://www.photocrati.com/wp-content/uploads/2009/10/LiveView_AF-500x333.jpg

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

JerzMich napisał(a):

jak potrafią to robią to tragicznie wolno

Taki jest uraok detekcji kontrastu... dlatego tak trudno fotografuje się dynamiczne sceny przy pomocy kompaktów, gdzie ten sposób realizacji AF jest powszechny (a właściwie, jedyny).
Quick LV w :c56 nie ma tego problemu, bo korzysta z detekcji fazy, normalnymi czujnikami AF (jak to w lustrzankach).

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
JerzMich
Nowicjusz

Ale ja właśnie to samo napisałem :)

Ponieważ przy LV z matrycy występuje problem z AF Sony wymyśliło rozwiązanie o którym piszesz. I jest i LV i normalny AF

W Canonie aparat jest w stanie ustawić ostrość detekcją kontrastu z tradycyjnym obiektywem ale działa to tak dramatycznie wolno że wprowadzono dodatkowe rozwiązanie.
Aparat wyłącza LV - opuszcza lustro - ustawia AF - podnosi lustro - włącza LV.
I ta cała procedura trwa szybciej niż ustawienie AF z matrycy

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

JerzMich napisał(a):

Ale ja właśnie to samo napisałem :)

Nieprawda. Napisałeś, że to wina obiektywów a nie sposobu pomiaru.Wydaje mi się, że problem leży w zaprzęgnięciu obiektywów konstruowanych pd kątem AF opartego na detekcji fazy do pracy z detekcją kontrastu na matrycy.

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
JerzMich
Nowicjusz

Wydaje mi się że się nie do końca rozumiemy.

AF opart na detekcji kontrastu - stosowany w mirorlessach, kompaktach, niektórych lustrzankach - może działać całkiem przyzwoicie.
Działa dobrze w NEXach, działa w systemie 4/3. Nie jest tak doskonały jak w lustrzankach z detekcją fazy, szczególnie jakiś Top modelach reporterskich. Ale całkiem znośny.

Ale jest warunek. Stosowane obiektywy muszą być projektowane pod kątem takiego właśnie systemu pomiaru. Obiektywy projektowane pod system oparty na detekcji fazy nie współpracują poprawnie.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Na razie żadna lustrzanka Sony nie ma detekcji kontrastu. Jak się pojawią takowe, będziemy mogli zweryfikować Twoją tezę.

Mając doświadczenia z Canonem 50D potwierdzam, iż w trybie Live View prędkość AF spada dramatycznie ;)

Gienek322
Początkujący

Skorzystam z założonego tematu o Nex-sie, bo mam zapytanie w sprawie tzw funkcji - dokładny zum cyfrowy. Otóż mi to nie działa i w czym jest ten problem.
Mam Nexa 5 i obiektyw 18 - 55 mm
Otóż tak jak podaje instrukcja mam wyłączony system antydrganiowy i wyszukiwania uśmiechu.
Zakładam zwykły nierozpoznawalny obiektyw stałoogniskowy M39 i pokrętło uniwersalne tym razem mające być do zumu, nie uaktywnia się. W ogóle w menu pozycja z tym zumem cyfrowym jest nieżywa, czyli blada.
Czyżby więc był to system na cyfrowy zum tylko dla stałoogniskowych obiektywów podłączających się do styków przy złączu bagnetowym? Czyli jakichś specjalnych od sony lub ew ten stałoogniskowy szerokokątny 16 mm?

Gienek322
Początkujący

Che che widzę, że trudne pytanie dla znawców tego modelu aparatu, jak używać tego zoomu cyfrowego. No bo mnie irytuje, dlaczego to jest tak zrobiony ten aparat NEX, że mając obiektyw 18 - 55 mm, nie można użyć zbliżenia większego spotęgowanego cyfrowym, jeśli stosujemy np zdjęcia na 2M piksele, a matryca ma rezerwę do 14M pikseli.

Inną rzeczą, która mnie irytuje to jest to, że gdy definuję indywidualną biel dla żarówki świetlówkowej tzw oszczędnej. To wychodzi mi 2500 stopni temperatury barwowej i korekcja w purpurę M3. Biel wygląda na dobrą, bo to widać, a komunikat jest napisany, że wystąpił błąd własnego balansu bieli i ikonka o nastawach ma żółty kolor, a nie biały.
Aparat oczywiście robi zdjęcia na tak dobranej bieli, ale co miałoby to oznaczać? Czyżby biel była już poza tzw strefą doboru, lub znajdowała się blisko poza granicą prawidłowego doboru?
No bo wiadomo, że dla kolorów mocno odbiegających od szarego i wchodzących już na konkretne wyraźnie barwy system nie zrówna tego do szarego, bo by się zatraciła dynamika kolorów.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Gienek322 napisał(a):

definuję indywidualną biel dla żarówki świetlówkowej tzw oszczędnej. To wychodzi mi 2500 stopni temperatury barwowej i korekcja w purpurę M3. Biel wygląda na dobrą, bo to widać, a komunikat jest napisany, że wystąpił błąd własnego balansu bieli

A czy na tej żarówce jest podana temperatura barwowa? Być może jest ciut poniżej 2500K i wygląda dobrze, ale automatyce zabrakło tego "kawałka"?

(Zrobiłęm przed chwilą próbę i... ustalił mi temperaturę na 2500K bez korekcji i poprawnie).

------------------------------
fotoamator
Gienek322
Początkujący

No właśnie widocznie są subtelne różnice czy to na żarówce, czy na egzemplażu aparatu i stąd te różnice w parameretrach korekcji bieli, a światło zaczyna przybliżać się do skrajnie nietypowego
A jak Tadeusz jest z tym zoomem cyfrowym? Czy masz może obiektyw stały na 16 mm, aby mi to sprawdzić? Czy działa na nim ten zoom cyfrowy, podczas gdy zaś podpinasz obiektyw 18-55mm to zoom cyfrowy przestaje się może aktywować?
No bo nie wiem, czy to usterka, czy prawidłowość, że nie mam tego cyfrowego zoomu w swoim NEX-ie 5.