anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Moje wspomnienie pierwszej połowy 2018 roku.

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Moje wspomnienie pierwszej połowy 2018 roku.

Połowa roku za nami, pół roku fotografowania.

Kiedyś kolega Mar_Jan zapoczątkował swój pamiętnik z podróży. Chciałbym kontynuować jego dzieło - kontynuować to złe słowo bo z podróżami to niewiele wspólnego będzie miało ale, powiedzmy, podczepić się pod jego pomysł i napisać kilka słów o moim fotografowaniu w tej pierwszej połowie roku (a może bardziej pokazać kilka zdjęć bo słów nie będzie zbyt wiele). Może jeszcze zdarzy się, że pod koniec roku będzie jakaś druga część.

Dawno, dawno temu, może siedem lat temu a może i więcej zostałem "zarażony" przez kolegę z forum Minolty fotografią lotniczą. Robił on wspaniałe zdjęcia samolotom głównie w wojskowych bazach lotniczych (więc i wstęp tylko dla niektórych) ale opowiedział o pokazach i tzw. dniach otwartych organizowanych w bazach gdzie można dość swobodnie się dostać. Spróbowałem (moje pierwsze zdjęcia samolotów to lotnisko Chopina a pierwsze pokazy to pokazy w Góraszce - jeszcze ze sprzętem analogowym, fotografowałem na kliszach czarno-białych). A potem już poleciało.

W tym roku byłem na kilku pokazach organizowanych w Polsce. Były to loty zarówno w bazie wojskowej jak i całkowicie cywilne.

Zacznijmy od maszyn wojskowych.

NATO Tiger Meet to spotkanie i wspólny trening jednostek, które w swoim herbie czy malowaniu maszyn mają coś z tygrysa.NATO Tiger Meet; Eurofighter EF-2000 Typhoon; Italy Air ForceNATO Tiger Meet; Eurofighter EF-2000 Typhoon; Italy Air Force

 

NATO Tiger MeetNATO Tiger Meet

 

NATO Tiger Meet; F-16CJ Fighting Falcon; Greece Air ForceNATO Tiger Meet; F-16CJ Fighting Falcon; Greece Air Force

 

NATO Tiger Meet; Saab JAS 39C GrippenNATO Tiger Meet; Saab JAS 39C Grippen

 

NATO Tiger Meet; Eurofighter F-2000A Typhoon; Spain Air ForceNATO Tiger Meet; Eurofighter F-2000A Typhoon; Spain Air Force

 Upsss...

Tylko 5 zdjęć w ciągu doby można przesłać, spore ograniczenie. A ja chciałem pokazać troszkę więcej. No trudno. Zrobimy tasiemca. W takim razie jutro cdn ...

 

 

10 ODPOW. 10
profile.country.PL.title
Sony_Poland_Team
Community Team

Dzięki za wpis @piotruso:point_left::thumbsup:

Odlotowe zdjęcia :wink:

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Piotrek fajne fotki :smiley: co do limitu zdjęć, to nie ma takiego (chyba, że się pojawił w ciągu ostatniego miesiąca), ja jak wrzucałem fotki, to robiłem to partiami po 4 i wtedy wchodziły fotki bez problemu nawet i 40 w jednym poście

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

No to tak jak pisałem wcześniej ciąg dalszy.

Jeszcze kilka zdjęć z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznegi w Poznaniu - Krzesinach z Nato Tiger Meet. I kończymy. Kończymy z NTM.

Tak naprawdę z każdej takiej imprezy przywożę worek zdjęć (jeżeli impreza jednodniowa to zdjęć jest mniej, przy imprezie dwudniowej a w niektórych przypadkach i trzydniowej zdjęć jest dużo więcej) do przebrania, edycji, znowu przebrania i okazuje się, że do pokazania mam 3, no może 5 zdjęć.

 NATO Tiger Meet; Panavia Tornado ECRNATO Tiger Meet; Panavia Tornado ECR

 

NATO Tiger Meet; Eurofighter EF-2000 Typhoon S; Germany Air ForceNATO Tiger Meet; Eurofighter EF-2000 Typhoon S; Germany Air Force

 

NATO Tiger Meet; Dassault Rafale M; France Air ForceNATO Tiger Meet; Dassault Rafale M; France Air Force

 

NATO Tiger Meet; F-16 C Fighting Falcon; Poland Air ForceNATO Tiger Meet; F-16 C Fighting Falcon; Poland Air Force

 

NATO Tiger Meet; F/A 18C Hornet; Switzerland Air ForceNATO Tiger Meet; F/A 18C Hornet; Switzerland Air Force 

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Kolejnego dnia przenieśliśmy się na lotnisko cywilne: Poznań Ławica. Tam zaplanowano pokazy Poznań Air Show. Te pokazy są o tyle nietypowe, że odbywają się na czynnym lotnisku więc trzeba dzielić przestrzeń wokół lotniska między maszyny biorące udział w pokazach i samoloty pasażerskie latające według jakiegoś rozkładu a wszystkie samoloty korzystają z tego samego pasa startowego. Pasażerowie korzystający tego dnia z lotów mają niecodzienną okazję popatrzeć na różne samoloty a widzowie zebrani na pokazach mogą pooglądać starty i lądowania samolotów pasażerskich.

W pokazach biorą udział nie tylko samoloty, przepiękne pokazy dają również skoczkowie spadochronowi.

 Poznan Air Show 2018Poznan Air Show 2018Poznan Air Show 2018Poznan Air Show 2018Grupa Akrobacyjna Zelazny, - Extra 330LC, Zlin 50Grupa Akrobacyjna Zelazny, - Extra 330LC, Zlin 50Grupa Akrobacyjna Zelazny, - Extra 330LC, Zlin 50Grupa Akrobacyjna Zelazny, - Extra 330LC, Zlin 50Poznan Air Show 2018; An-2; 3AT3Poznan Air Show 2018; An-2; 3AT3

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Nawet podczas pokazów "cywilnych" zdarzają się przeloty czy też pokazy grup i solistów wojskowych. W przypadku Poznańskiego Air Show bliskość bazy wojskowej, w której odbywały się ćwiczenia spowodowala, że na pokazy "zawitało" kilka maszyn "na statykę" czyli zostały ustawione na stanowiskach aby widzowie / zwiedzający mogli zobaczyć z bliska jak te samoloty wyglądają. Oprócz statyki również kilka maszyn dało pokaz w powietrzu.

Poznan Air Show 2018; Su-22Poznan Air Show 2018; Su-22

 

Poznan Air Show 2018; Panavia Tornado ECR; Germany Air ForcePoznan Air Show 2018; Panavia Tornado ECR; Germany Air Force

 

Poznan Air Show 2018; Mi-35; Czech Republik Air ForcePoznan Air Show 2018; Mi-35; Czech Republik Air Force

 

Poznan Air Show 2018; F-16 Fighting Falcon; Poland Air ForcePoznan Air Show 2018; F-16 Fighting Falcon; Poland Air Force

 

Poznan Air Show 2018; Yak-11; XtremeAir Sbach 300 XA-41; Artur KielakPoznan Air Show 2018; Yak-11; XtremeAir Sbach 300 XA-41; Artur Kielak

 Oprócz współczesnych samolotów wojskowych w pokazach biorą udzuał również historyczne maszyny wojskowe nawet z czasów I wojny światowej. Starsze samoloty to najczęściej repliki budowane przez pasjonatów, nowsze to odrestaurowane samoloty, które lata świetności mają za sobą a teraz cieszą i uczą na pokazach.

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Pokazy odbywają się nie tylko na dużych lotniskach, gdzie pas jest wybetonowany, długości kilometra. Również małe lotniska aeroklubowe, gdzie pas startowy jest trawiasty organizują pokazy. Wiele maszyn może startować i lądować na trawie. Gdy jednak w pokazach biorą udział samoloty, które wymagają betonowych pasów startowych to startują i lądują na pobliskich lotniskach wyposażonych odpowienio a na pokazy przylatują na umówioną godzinę i czekają na zezwolenie wlecenia w strefę pokazu w tzw. strefie oczekiwania wyznaczonej w pobliżu lotniska gdzie odbywa się pokaz. Pokazy są organizowane również na terenach gdzie nie ma lotniska (wszystkie maszyny biorą udział "z dolotu") np. dawniej pokazy w Płocku na skarpie nad Wisłą, obecnie Mazury Air Shhow w Giżycku na miejskiej plaży nad jeziorem Niegocin, Lotnicza Majówka w Iławie nad Jeziorakiem.Miedzynarodowa Wystawa Lotnicza Fly Fest; Cessna T206 H Stationair TCMiedzynarodowa Wystawa Lotnicza Fly Fest; Cessna T206 H Stationair TC

 

Miedzynarodowa Wystawa Lotnicza Fly Fest; PZL-Mielec M-18B DromaderMiedzynarodowa Wystawa Lotnicza Fly Fest; PZL-Mielec M-18B Dromader

 

Miedzynarodowa Wystawa Lotnicza Fly Fest; PZL-Mielec M-18B DromaderMiedzynarodowa Wystawa Lotnicza Fly Fest; PZL-Mielec M-18B Dromader

 

Miedzynarodowa Wystawa Lotnicza Fly Fest; Hatz CB-1Miedzynarodowa Wystawa Lotnicza Fly Fest; Hatz CB-1

 

Miedzynarodowa Wystawa Lotnicza Fly Fest; Morane-Saulnier; Cellfast Flying TeamMiedzynarodowa Wystawa Lotnicza Fly Fest; Morane-Saulnier; Cellfast Flying Team

 

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Jeszcze kilka zdjęć z pokazów.

Tym razem to są typowe samoloty akrobacyjne pilotowane przez mistrzów akrobacji.

Miedzynarodowa Wystawa Lotnicza Fly Fest; Extra 330 SC; Marek ChoimMiedzynarodowa Wystawa Lotnicza Fly Fest; Extra 330 SC; Marek Choim

 

Miedzynarodowa Wystawa Lotnicza Fly Fest; Extra 330 SC; Marek ChoimMiedzynarodowa Wystawa Lotnicza Fly Fest; Extra 330 SC; Marek Choim

 

Miedzynarodowa Wystawa Lotnicza Fly Fest; Extra 330 SC; Marek ChoimMiedzynarodowa Wystawa Lotnicza Fly Fest; Extra 330 SC; Marek Choim

 

Miedzynarodowa Wystawa Lotnicza Fly Fest; Sukhoi Su-31; Jurgis KairysMiedzynarodowa Wystawa Lotnicza Fly Fest; Sukhoi Su-31; Jurgis Kairys

 

Miedzynarodowa Wystawa Lotnicza Fly Fest; Sukhoi Su-31; Jurgis KairysMiedzynarodowa Wystawa Lotnicza Fly Fest; Sukhoi Su-31; Jurgis Kairys

 

 

 

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Grupa Retro Sky Team ze Słowacji prezentuje czasy II Wojny Światowej. Latają samolotami głównie produkowanymi tuż po wojnie ale malowania są historyczne, przypominające / kojarzące dany samolot z samolotem z czasów II Wojny Światowej. Ich pokaz opowiada właśnie o tym jak odbywały się walki powietrzne w latach 39-45 zeszłego wieku pomiędzy lotnictwem niemieckim a radzieckim. Pokaz wzbogacony jest efektami pirotechnicznymi na ziemi (wybuchy mające pokazywać bombardowania).

SkyShow Sobienie Szlacheckie; Retro Sky Team, Zlin Z-326MSkyShow Sobienie Szlacheckie; Retro Sky Team, Zlin Z-326M

 

SkyShow Sobienie Szlacheckie; Retro Sky Team, Zlin 226 MSSkyShow Sobienie Szlacheckie; Retro Sky Team, Zlin 226 MS

 

SkyShow Sobienie Szlacheckie; Retro Sky Team, Antonov AN-2SkyShow Sobienie Szlacheckie; Retro Sky Team, Antonov AN-2

 

SkyShow Sobienie Szlacheckie; Retro Sky Team, Zlin 226 MS; Zlin 526AFSSkyShow Sobienie Szlacheckie; Retro Sky Team, Zlin 226 MS; Zlin 526AFS

 

SkyShow Sobienie Szlacheckie, Retro Sky TeamSkyShow Sobienie Szlacheckie, Retro Sky Team

 

 

 

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

No to ostatni wrzut zdjęć i kończymy wspominanie pierwszej połowy roku. Czekam teraz na trzy duże imprezy pokazowe - Radom Air Show - największe pokazy w Polsce, SIAF na Słowacji i NATO Days w Czechach - największe pokazy u naszych południowych sąsiadów (mam nadzieję, że uda mi się dotrzeć przynajmniej na dwie z nich).

Miedzynarodowa Wystawa Lotnicza Fly Fest; PZL-Swidnik W-3 WA Soko; Poland -  Air ForceMiedzynarodowa Wystawa Lotnicza Fly Fest; PZL-Swidnik W-3 WA Soko; Poland - Air Force

 

Miedzynarodowa Wystawa Lotnicza Fly Fest; Marganski Swift S-1. Jerzy MakulaMiedzynarodowa Wystawa Lotnicza Fly Fest; Marganski Swift S-1. Jerzy Makula

 

Miedzynarodowa Wystawa Lotnicza Fly Fest; Yakovlev Yak-3UMiedzynarodowa Wystawa Lotnicza Fly Fest; Yakovlev Yak-3U

 

Miedzynarodowa Wystawa Lotnicza Fly Fest; PZL-130 TC-II Orlik; Zespól Akrobacyjny "Orlik"Miedzynarodowa Wystawa Lotnicza Fly Fest; PZL-130 TC-II Orlik; Zespól Akrobacyjny "Orlik"

 

Miedzynarodowa Wystawa Lotnicza Fly Fest; PZL-130 TC-II Orlik; Zespól Akrobacyjny "Orlik"Miedzynarodowa Wystawa Lotnicza Fly Fest; PZL-130 TC-II Orlik; Zespól Akrobacyjny "Orlik"