anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

notoryczna praca wentylatora w vaio seria F (vpcf11m1e)

ROZWIĄZANE
jacek33
Początkujący

notoryczna praca wentylatora w vaio seria F (vpcf11m1e)

Witam szczęśliwych posiadaczy Vaio,
mam dwa krótkie pytania:
Czy to normalne żeby ten wentylator pracował tak "wydajnie" już od samego uruchomienia i to przy niewymagających aplikacjach, choćby przy zwykłym przegladaniu internetu? Czy można go troche ucywilizować? Ten szum jest taki falujący - irytuje mnie to bardzo.
A w związku z dziwnie szybkim rozładowywaniem się baterii (np na sam start zużywa ok 10 % pojemności) postanowiłem ja wyjąć, a wtedy nie mogę odpalić laptopa na samej wtyczce, zapala sie tylko zielone światełko. Choć po paru próbach czasem się udaje.
Dzięki za ewentualne podpowiedzi

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
salepover
Nowicjusz

Czesc, mialem ten sam problem i znalazlem rozwiazanie wejdz w wyszukiwanie i wklej poprostu to program zrobi krotka analize i bedzie ok, trzeba tylko troche poczekac   \Program Files (x86)\Sony\VAIO System Diagnostic\CPU Fan Diagnostic\FDU.exe    i jak dziala :wink:

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

11 ODPOW. 11
profile.country.pl_PL.title
michal3411
Początkujący

Odnośnie pracy wentylatora
najlepiej odinstalować oprogramowanie jakie zostało dołączone do komputera
niektóre oprogramowanie zużywa zasoby komputera i obciąża go .

Norton i MacAfee one najbardziej obciążają komputer inne już tak bardzo nie ,

następnie możesz wejść do panelu sterowania i w opcjach zasilania ustawić na mniejszą
wydajność , komputer będzie wolniej pracował i mniej procesor będzie się grzał
spowolni pracę wentylatora , ale to już kosztem wydajności .

seria F jest sprzedawana jako multimedialny kombajn do obróbki wideo
w tym segmencie komputerów liczy się bardziej , jego wydajność w przypadku
gdy pracuje się przede wszystkim przy obróbce wideo
więc będzie pobierał trochę więcej prądu , co spowoduje wzrost wydzielania ciepła
niestety zawsze jest coś za coś - albo wydajność , albo cichsza praca .

Kolejną sprawą jest to że komputer musi się za każdym razem włączyć
bez względu czy pracuje na baterii czy nie .

Jeżeli uruchamia się komputer bez baterii w niektórych modelach potrzeba przytrzymać
przycisk włączania komputera przez ok. 3 sekundy ( nie wiem czy w twoim tak musi być )

ale komputer musi się włączyć za każdym razem !!!!!!!

jeśli u ciebie nie włącza się w ten sposób za każdym razem to może być to problem sprzętowy
lepiej sprawdź na innym modelu czy jest tak samo , bo może się okazać winą sprzętu .

jacek33
Początkujący

Dzięki za poświęcony czas i udzielenie rady. Co do włączania, to istotnie próbowałem trzymać ten przycisk przez chwilę, ale to nie pomagało. Zgłaszałem sprawę na support-vaio i pewnie im go oddam do diagnostyki, trochę mnie to wkurza, ale teraz w dobie "made in China" nie można ufać nikomu, nawet Sony pali knoty.

profile.country.pl_PL.title
michal3411
Początkujący

No niestety wszędzie .

profile.country.pl_PL.title
michal3411
Początkujący

Nie chciał bym cię straszyć , ale chyba znowu NVidia ( karta grafiki NVIDIA® GeForce® GT 330M )

dała ciała podkręcając kartę grafiki

http://genesis.sony-europe.com/instranet/ccil_sony/selfservice/index.jsp?DocId=47558&l=pl_PL

jak to będzie znowu to samo jak w przypadku serii FW
to przegrzewanie tego komputera stanie się normą

więcej na ten temat znajdziesz na internecie

pod nazwami NVIDIA FAULTY , lub defekt kart graficznych NVIDIA .

profile.country.pl_PL.title
miponie26
Początkujący

Mam to samo! Ja mam VPCF11S1E i tego szumienia nie sposób wytrzymać. Mieszkam w piętrowym domu jednorodzinnym i słyszę to zasrane szumienie Z PIWNICY!!! Nie zalewam - to jest jak odkurzacz prawie!

Mam wrażenie, że poprawka biosu, którą tu ktoś już linkwał polegała na obniżeniu progu pobudzenia wentylatora. Teraz - w obawie, że się przegrzeje - włącza się już na starcie systemu. Dawniej, zanim tę poprawkę zainstalowałem kultura pracy nie odbiegała w moim lapku TAK DRASTYCZNIE od normy. Teraz ludzie nie chcą ze mną gadać przez Skype'a, bo się nie daje wytrzymać tego huku.

Zmieniłem power plan w opcjach zasilania na balanced i jest  ciutkę lepiej: z piwnicy już go nie słychać, ale z parteru - wciąż. Wyróżniłem jak na razie cztery stopnie głośności/prędkości wentylatora, których używa mój VAIO:

  1. kompletna cisza (gdy jest wyłączony) - to dla porównania
  2. cicho - niewiele głośniej od pracującego dysku. Komfortowo. Można go wręcz nie usłyszeć. Moje marzenie.
  3. średnia napieprzanka -  nie ma już mowy o tym, że komputera nie słychać. Szumi bez dwóch zdań. Nie ma już również mowy o komforcie.
  4. hardcore napiepranka - wyje, szumi, świszczy, k... to już podchodzi pod termin "praca w trudnych warunkach". Nie da się słuchac muzyki, nawet w słuchawkach słychać ten zasrany szum.

PRZED instalowaniem poprawki BIOSu komputer w trybie idle chodził na "dwójce", po odpaleniu trzech-czterech aplikacji wrzucał "trójkę", a przy graniu i motion designie "czwórkę".

PO poprawce - zniknęła mi "dwójka". Tak po prostu. Komputer w trybie idle chodzi na "trójce".

Czy ktoś z Was kontaktował się z Sony w tej sprawie?

salepover
Nowicjusz

Czesc, mialem ten sam problem i znalazlem rozwiazanie wejdz w wyszukiwanie i wklej poprostu to program zrobi krotka analize i bedzie ok, trzeba tylko troche poczekac   \Program Files (x86)\Sony\VAIO System Diagnostic\CPU Fan Diagnostic\FDU.exe    i jak dziala :wink:

tomiech32
Nowicjusz

Królu złoty. Dzięki za prostą ale jakże skuteczną podpowiedz. Oczywiście że działa. Super, jaka cisza. U mnie problem pojawił się kilka dni temu jak zaktualizowałem Windowsa do wersji 8.1..  Wcześniej było ok, aż tu nagle po poprawnej aktualizacji szum że wytrzymać nie można i to do samego startu nic nie odpalając. Zmiana w opcjach zasilania nic nie przyniosła, fora internetowe prześcigały się w coraz to innych sposobach, ale dalej klapa. Aż nagle pojawiasz się TY, i rzucasz  przepis na uleczenia i co lepsze to DZIAŁA !!! Jeszcze raz wielkie dzięki kolego. … w ciszy wentylatora pozdrawiam.

salepover
Nowicjusz

dzieki wielkie, ciesze sie ze moglem pomoc- mialem ten sam problem i metoda
prob i bledow udalo sie :slight_smile: Przyjemnego uzytkowania!
tomiech32
Nowicjusz

Witam Kr?lu Z?oty. Jeszcze raz dzi?ki za wsparcie, ale m?j problem jednak nie do ko?ca si? rozwi?za?. Twoja porada sprawdza si? w 100 %, tylko niestety problem powraca po ponownym uruchomieniu komputera lub wznowienia pracy po stanie hibernacji. Czy jest jaki? pomys? aby wcze?niejsze rozwi?zanie zadzia?a?o na sta?e. Pozdrawiam