anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Dobry filtr polaryzacyjny do systemu Cokin P

profile.country.PL.title
Rutek68
Doradca

Dobry filtr polaryzacyjny do systemu Cokin P

Witam wszystkich, do tej pory używałem taniego , ale dobrego (jak dla mnie) polara King C-PL.
teraz poszukuje coś na tym poziomie do uchwytu Cokin P. Co polecacie ? Nie za bardzo mogę znaleźć coś fajnego.

Sony 77 ob.28/2,8; 50-200/4-5,6; 35/1,8; 50/1.7; 135/2,8
28 ODPOW. 28
madzi------
Poszukiwacz

To się dowiedziałem :smileyevil:

Dzięki chłopaki - za rady co do PRO to jeszcze dozbieram trochę i już bede... :c12 :smileyredface:

madzi------
Poszukiwacz

trebor napisał(a):

kris napisał(a):

Wiedziałem, że nadal daleko mi do PRO. Teraz już wiem dlaczego......idę se kupić cookina....


idź se jeszcze po Canona żeby być 100% pr0


kris napisał(a):

Phiii...mnie takie wychodzą od razu po zimprotowaniu do LR :slight_smile:


no właśnie, bez żadnego kupowania ół idzie to wyciągnąć w LR - easy mode



hmm, skoro Polar zastępujesz obróbką - to "Chylę czoło" przed Tobą... :smileyhappy: - brak słów. Szkoda że teraz nie wypowiedzieli się Ci z forum którzy... Ok.


Lajam napisał(a):

Ja robię zdjęcia z filtrem w większości po to, by wyeliminować odblaski np. w wodzie widać wówczas ładniej dno.

Np. https://www.forum.sony.pl/download/file.php?id=23281

https://www.forum.sony.pl/download/file.php?id=23282

madzi napisał(a):

Widziałem że osoby profesjonalnie zajmujące się fotografią używają takiego zestawu...


To jest argument. Być jak pro! :D


A tak na marginesie jeżeli dla takiego efektu mam wydać kilka stów na Polar to o odpowiedniej porze lepiej mi to wychodzi nie mając ani filtra ani LR :smileyexclaim: Więc chyba spokojnie można zamknąć temat

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

madzi napisał(a):

A tak na marginesie jeżeli dla takiego efektu mam wydać kilka stów na Polar to o odpowiedniej porze lepiej mi to wychodzi nie mając ani filtra ani LR :flushed: Więc chyba spokojnie można zamknąć temat


Czasem nie masz możliwości czekania na odpowiednią porę, szczególnie że im później, tym Słońce niżej i woda nie jest już tak ładnie oświetlona. ;)

Fajnie byłoby gdybyś pochwalił się swoimi efektami, skoro twierdzisz że wychodzi Ci to lepiej! Chętnie poznamy Twoje spojrzenie i możliwości. :)

madzi------
Poszukiwacz

Lajam napisał(a):

madzi napisał(a):

A tak na marginesie jeżeli dla takiego efektu mam wydać kilka stów na Polar to o odpowiedniej porze lepiej mi to wychodzi nie mając ani filtra ani LR :flushed: Więc chyba spokojnie można zamknąć temat


Czasem nie masz możliwości czekania na odpowiednią porę, szczególnie że im później, tym Słońce niżej i woda nie jest już tak ładnie oświetlona. ;)

Fajnie byłoby gdybyś pochwalił się swoimi efektami, skoro twierdzisz że wychodzi Ci to lepiej! Chętnie poznamy Twoje spojrzenie i możliwości. :)



Skoro jestem początkujący i zadaje takie, a nie inne pytania to liczę na jakąś pomoc od kogoś kto ma większe doświadczenie (lub jeżeli nie ma ochoty pomóc to chociaż brak...) Po prostu na tych fotach nie bardzo widać, na tym ostatnim tak.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

madzi napisał(a):

Skoro jestem początkujący i zadaje takie, a nie inne pytania to liczę na jakąś pomoc od kogoś kto ma większe doświadczenie (lub jeżeli nie ma ochoty pomóc to chociaż brak...), a nie....


Przepraszam, nie zrozum mnie źle - ale nie wiem już jakich porad i opinii oczekiwałeś. Filtr polaryzacyjny do Cokina jest niewygodny w użyciu. Potwierdzili Ci to UŻYTKOWNICY. Wszyscy chórem polecają filtry polaryzacyjne nakręcane na obiektyw. To są opinie praktyków, którzy chcieli dobrze, chcieli pomóc.

Pytasz o efekty - dostałeś przykłady - źle. Więc o jaki efekt Ci chodzi? Tu zagladałeś? Fajne przykłady :smileyarrow: http://pl.wikipedia.org/wiki/Filtr_polaryzacyjny

Pytasz czy jest różnica? JEST! Czasem większa, czasem mniejsza. Wszystko zależy od kąta padania światła, ułożenia filtra itp.

Bez filtra oczywiście MOŻNA SIĘ OBEJŚĆ. Jego wpływ na zdjęcia jest w zasadzie na tyle mały, że da się spokojnie przeżyć. Ja uważam, że warto taki filtr mieć.

:)

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

madzi napisał(a):

To się dowiedziałem :smileyevil:



madzi napisał(a):


A tak na marginesie jeżeli dla takiego efektu mam wydać kilka stów na Polar to o odpowiedniej porze lepiej mi to wychodzi nie mając ani filtra ani LR :flushed: Więc chyba spokojnie można zamknąć temat



Nie rozumiem Twojego rozżalenia.
Zadajesz pytanie, kilka osób na nie odpowiada dając jakieś rady. Dostajesz nawet odpowiedź od osoby, która takiego zestawu używa i to dokładnie w wersji ekonomicznej czyli zamienniki (no chyba, że masz tą osobę jako ignorowaną to O.K., mogłeś nie widzieć tej odpowiedzi). Wszystkie odpowiedzi sprowadzają się do jednego wniosku - obsługa niewygodna, zamienniki kiepskiej jakości mające niekorzystny wpływ na efekt końcowy czyli zdjęcie. Ale Ty uparcie dążysz do potwierdzenia tezy, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup filtru polaryzacyjnego systemu Cokin. Tak, jakbyś już wybrał tylko nasza odpowiedź miałaby być utwierdzeniem Cię w słuszności wyboru. W trakcie całej tej rozmowy przyznajesz, że wiedzę masz teoretyczną, ale, przepraszam, nie obraź się, tak wynika mi z tego co czytam, nie masz pojęcia do czego można użyć filtr polaryzacyjny, co on tak naprawdę robi. Bo efekt granatowego nieba to tylko jeden z efektów działania i to można nazwać efekt uboczny. Filtr polaryzacyjny likwiduje odbicia od powierzchni niemetalowych. Ten, kto zaproponował, że w LR (czy innym programie graficznym) osiągnie efekt lepszy niż ktoś używając filtra też nie wie co tak na prawdę robi filtr polaryzacyjny (no może przesadzam, ale te osoby skupiają się tylko na jednym z efektów jakim jest zwiększenie nasycenia kolorów niebieskiego i zielonego). Bo żeby uzyskać efekt zbliżony do użycia polara musiałby z pół zdjęcia narysować. Bez polara to pół zdjęcia będzie białą plamą dopiero polar spowoduje, że będziemy mogli zajrzeć przez szybę bez odbić, spojrzeć pod wodę itp.
Skoro już zacząłem o polaryzacji pisać to dopiszę jeszcze jeden przypadek nadużywania tego filtra. Wiele osób gdy widzą mocno uwydatnione obłoki (białe obłoki na tle granatowego nieba) też chcą takie uzyskać. Ale tu pojawiają się problemy. Najmocniejsze działanie filtra polaryzacyjnego w przyciemnianiu nieba jest wtedy gdy oś obiektywu skierowana jest pod kątem 90 stopni do słońca. W tym kierunku najmocniej będzie przyciemniony błękit nieba. I tu pojawiają się problemy bo wiele osób dla efektu granatowego nieba rezygnuje z kadru ze słońcem czy pod słońce, który jest w danym przypadku lepszy i ustawiają się koniecznie aby słońce mieć z boku (bo mają filtr polaryzacyjny i trzeba pokazać jak działa). Drugi przypadek nadużywania tego filtra to stosowanie go z szerokokątnymi i super szerokokątnymi obiektywami. Często fotografując takimi obiektywami obejmujemy plan dochodzący nawet do 180 stopni. I jaki efekt mamy wtedy? Zdjęcie zaczyna się od bladego nieba, w części środkowej mamy mocno granatowe niebo i znowu na drugim końcu zdjęcia wyprane niebo z koloru. A dlaczego? Bo przy tak szerokich kątach łapiemy fragment nieba, dla którego słońce mamy pod kątem 90 stopni (środkowa część, najmocniej przyciemniona) ale i fragmenty nieba będące pod kątem zbliżonym do 0 lub 180 stopni (krańce zdjęcia gdzie nie będzie efektu nasycenia koloru niebieskiego). Zdjęcie takie wygląda niezbyt prawdziwie, trochę śmiesznie.
Wrócę jeszcze do polara z systemu Cokin. Jeżeli wiesz jak jest montowany to wiedz, że na kręcenie nim nie masz praktycznie miejsca, musisz palce wciskać do obudowy, filtr polaryzacyjny obraca się ciężko bo nie jest zamontowany na żadnym mechaniźmie tylko wciśnięty w szczelinę uchwytu. Fakt, że używając polara i połówki systemu Cokin mam wszystko w jednym miejscu ale zapewniam Cię, że da się używać również polara nakręcanego i filtrów połówkowych kwadratowych.


Edit: Znowu Lajam szybszy. Ale pracuję nad tym. Kiedyś Go wyprzedzę :c20 .
Dam radę, a co.

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

ją się podpisuję pod tym napisałeś obiema łapkami. Zwłaszcza pod Twoja tezą dotycząca prokuratora dyskusji ;)
A moje słowa dotyczące LR były ironią :nauseated_face:

piotruso napisał(a):



Edit: Znowu Lajam szybszy. Ale pracuję nad tym. Kiedyś Go wyprzedzę :c20 .
Dam radę, a co.


nawet wiem jak mógłbyś to osiągnąć, ale nie prędkość się liczy i ja Twój wkład na forum podziwiam i doceniam bez względu na to kiedy odpiszesz :smileythumbsup:

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
madzi------
Poszukiwacz

piotruso napisał(a):

madzi napisał(a):

To się dowiedziałem :smileyevil:



madzi napisał(a):


A tak na marginesie jeżeli dla takiego efektu mam wydać kilka stów na Polar to o odpowiedniej porze lepiej mi to wychodzi nie mając ani filtra ani LR :flushed: Więc chyba spokojnie można zamknąć temat



Nie rozumiem Twojego rozżalenia.
Zadajesz pytanie, kilka osób na nie odpowiada dając jakieś rady. Dostajesz nawet odpowiedź od osoby, która takiego zestawu używa i to dokładnie w wersji ekonomicznej czyli zamienniki (no chyba, że masz tą osobę jako ignorowaną to O.K., mogłeś nie widzieć tej odpowiedzi). Wszystkie odpowiedzi sprowadzają się do jednego wniosku - obsługa niewygodna, zamienniki kiepskiej jakości mające niekorzystny wpływ na efekt końcowy czyli zdjęcie. Ale Ty uparcie dążysz do potwierdzenia tezy, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup filtru polaryzacyjnego systemu Cokin. Tak, jakbyś już wybrał tylko nasza odpowiedź miałaby być utwierdzeniem Cię w słuszności wyboru. W trakcie całej tej rozmowy przyznajesz, że wiedzę masz teoretyczną, ale, przepraszam, nie obraź się, tak wynika mi z tego co czytam, nie masz pojęcia do czego można użyć filtr polaryzacyjny, co on tak naprawdę robi. Bo efekt granatowego nieba to tylko jeden z efektów działania i to można nazwać efekt uboczny. Filtr polaryzacyjny likwiduje odbicia od powierzchni niemetalowych. Ten, kto zaproponował, że w LR (czy innym programie graficznym) osiągnie efekt lepszy niż ktoś używając filtra też nie wie co tak na prawdę robi filtr polaryzacyjny (no może przesadzam, ale te osoby skupiają się tylko na jednym z efektów jakim jest zwiększenie nasycenia kolorów niebieskiego i zielonego). Bo żeby uzyskać efekt zbliżony do użycia polara musiałby z pół zdjęcia narysować. Bez polara to pół zdjęcia będzie białą plamą dopiero polar spowoduje, że będziemy mogli zajrzeć przez szybę bez odbić, spojrzeć pod wodę itp.
Skoro już zacząłem o polaryzacji pisać to dopiszę jeszcze jeden przypadek nadużywania tego filtra. Wiele osób gdy widzą mocno uwydatnione obłoki (białe obłoki na tle granatowego nieba) też chcą takie uzyskać. Ale tu pojawiają się problemy. Najmocniejsze działanie filtra polaryzacyjnego w przyciemnianiu nieba jest wtedy gdy oś obiektywu skierowana jest pod kątem 90 stopni do słońca. W tym kierunku najmocniej będzie przyciemniony błękit nieba. I tu pojawiają się problemy bo wiele osób dla efektu granatowego nieba rezygnuje z kadru ze słońcem czy pod słońce, który jest w danym przypadku lepszy i ustawiają się koniecznie aby słońce mieć z boku (bo mają filtr polaryzacyjny i trzeba pokazać jak działa). Drugi przypadek nadużywania tego filtra to stosowanie go z szerokokątnymi i super szerokokątnymi obiektywami. Często fotografując takimi obiektywami obejmujemy plan dochodzący nawet do 180 stopni. I jaki efekt mamy wtedy? Zdjęcie zaczyna się od bladego nieba, w części środkowej mamy mocno granatowe niebo i znowu na drugim końcu zdjęcia wyprane niebo z koloru. A dlaczego? Bo przy tak szerokich kątach łapiemy fragment nieba, dla którego słońce mamy pod kątem 90 stopni (środkowa część, najmocniej przyciemniona) ale i fragmenty nieba będące pod kątem zbliżonym do 0 lub 180 stopni (krańce zdjęcia gdzie nie będzie efektu nasycenia koloru niebieskiego). Zdjęcie takie wygląda niezbyt prawdziwie, trochę śmiesznie.
Wrócę jeszcze do polara z systemu Cokin. Jeżeli wiesz jak jest montowany to wiedz, że na kręcenie nim nie masz praktycznie miejsca, musisz palce wciskać do obudowy, filtr polaryzacyjny obraca się ciężko bo nie jest zamontowany na żadnym mechaniźmie tylko wciśnięty w szczelinę uchwytu. Fakt, że używając polara i połówki systemu Cokin mam wszystko w jednym miejscu ale zapewniam Cię, że da się używać również polara nakręcanego i filtrów połówkowych kwadratowych.


Edit: Znowu Lajam szybszy. Ale pracuję nad tym. Kiedyś Go wyprzedzę :c20 .
Dam radę, a co.



Moje :smileytwisted: to nie do wypowiedzi na zadany temat tylko do tych wypowiedzi poza tematem. Tak czytam to co napisałeś i nie pomijam..., już w innym poście o tym pisałeś więc czytam i dzięki :smileythumbsup: . Nie rozwijałem tego co napisałeś, bo skoro czytam że "nie warto zamienników i nie polecasz bo..." - to rozumiem. Ekonomia - pisałem o co chodzi i też chyba ktoś nie czyta do końca - Ekonomia o której pisałem to stosowanie dobrego filtra z różnymi obiektywami. - tylko i wyłącznie dlatego się uparłem, co nie znaczy że tak będzie skoro nie ma nic wartego uwagi (czytając wypowiedzi). Sądziłem że oprócz wspomnianych tanich zamienników jest coś wartego uwagi, ale wygląda na to że nie ma, a po pierwszych postach wyglądało to jedynie na brak wygody.


Lajam - co do przykładów to ktoś mądrzejszy niż ja napisał:

trebor napisał(a):



kris napisał(a):

Phiii...mnie takie wychodzą od razu po zimprotowaniu do LR :slight_smile:


no właśnie, bez żadnego kupowania ół idzie to wyciągnąć w LR - easy mode



A mój komentarz może stąd że trochę się :smileyevil: więc sorry...



Lajam napisał(a):

Polarów kołowych do systemu Cokin zbyt wielu nie ma, a ich używanie nie jest tak wygodne jak w przypadku filtrów nakręcanych na gwint.



Po tej... zrozumiałem, że zbyt wielu nie ma i są nie wygodne, ale czy działają tak jak te nakręcane (pomijając wygodę) to chciałem się jeszcze dowiedzieć... tylko tyle

profile.country.pl_PL.title
marcinssdd
Początkujący

Wtrocę się jeżeli można. Filtr polaryzacyjny do systemu Cokin P jest jeden: COKIN P 164
Jest na allegro np w ofercie fototipu. Mam od dwóch lat i używam z powodzeniem. Polecam. Innego sensownego wyjścia nie widzę.

grzybki z barszczem